Seferihisar Hakkında

Seferihisar, Ege Bölgesi’nde İzmir iline bağlı tek ilçedir. Surat ölçümü 364 kilometrekare olan Seferihisar kuzey ve kuzeybatıda Urla, doğu ve güneydoğuda Menderes, güney ve batıda da Ege Denizi ile çevrilidir.
İzmir’in batı kesiminde bulunan Seferihisar toprakları, Ege Denizine doğru uzanan Urla tarafından güney kısmını kapsar. Yarımadaya güneyden sokulan Sığacık Körfezi’nin doğusu Seferihisar’ın batı kısmının, Kuşadası Körfezi’nin kuzayi de Seferihisar’ın güney kıyısını oluşturur. İki körfez Doğanbey Burnu ile ayrılır.
İzmir Seferihisar halkı geçimini tarım ve turizmden sağlar. İzmir Seferihisar’daki tarım alanlarının devasa kısmını zeytinlikler ve satsuma türü mandalina bahçeleri oluşturur. İzmir Seferihisar’da ayrı olarak buğday, mısır, arpa, üzüm ve pamuk da yetiştirilir. İzmir Seferihisar’da turizmin gelişmesine bağlı mandelin ve şeftali üretimi de yaygınlaşmıştır. Seferihisar’da seralarda turfanda sebzecilik de yapılmaktadır.

Seferihisar
Seferihisar


Teos ve Akkum plajlarının yer aldığı İzmir Seferihisar kıyılarında nihai senelerde çoğu turistik kuruluş kurulmuştur. Teos Ormanı’nda tespit edilen orman içi istirahat yeri İzmir Seferihisar’ın esas mesire yeridir. İzmir Seferihisar topraklarında mermi, çinko ve perlit sahibi olan maden yatakları bulunmaktadır. İzmir Seferihisar yöresi külüstür tek yerleşim alanıdır. 

Seferihisar
Seferihisar

Külüstür ismi Sifrihisar veyahut Sivrihisar olan kazanın kuzeybatı kesiminde bulunan Seferihisar Kasabası, il merkezi İzmir’e tahminen 45 km uzaklıktadır. İzmir Seferihisar çok gelişmemiş tek yerleşmedir. İzmir Seferihisar kıyılarının turizm yönünden dikkat çekici vaziyete gelmesi nihai senelerde kasabaya canlılık kazandırmıştır.
İtalya’da 1999 seneninde başlayan “Yavaş Kent Hareketi’ne müracaat eden Seferihisar, bu gruba dahil edilmiştir ve Türkiye’den ilk katılan aheste kent olmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir