Karakoç Kaplıcaları


Seferihisar’ın 17 km güneydoğusunda, külüstür Kavakdere-Ürkmez yolu üzerindedir.Kaplıcaların Helenistlik, Roma ve Bizans zamanlarında de meşhur bulunduğu bilinmektedir.
Ana kaynağın radyoaktivitesi 9,5 eman, balçık suyunun 4,7 eman, navazil suyunun da 8,7 ve 6,2 emandır. Kaplıcaların sularında karbondioksit, sodyum klorür ve bikarbonat bulunur.Banyo olarak kullanıldığında romatizma, deri hastalıkları ve raşitizme, içme olarak kullanıldığında ise mide ve bağırsak bozukluklarına iyi geldiği ifade edilmektedir.


Seferihisar’da turizmin en ehemmiyetli tabii çekiciliklerinden bir tanesi de iklimdir. Akdeniz abuhava özelliklerini taşıyan yöre, abuhavanın hararet, yel, nem, yağış vb. koşullarının kenar turizmi için oldukça imkanlı olması hasebiyle, uzun tek turizm sezonuna sahiptir. Nitekim, Haziran Eylül arası dört ay hava sıcaklıkları 20 C üstünde, yeniden bu aylarda bulutlu günler yaz yağışları da yok denecek kadar azdır. Kuşkusuz bu bilgiler, yaz turizminin garantisidir. 

ürkmez Karakoç Kaplıcaları
ürkmez Karakoç Kaplıcaları

Gerçekte Seferihisar’da kış ayları da turizmi kısıtlayacak, yolculukları ve konaklamaları etkileyecek negatif özellikler taşımamaktadır. Mesela, en soğuk ay ortalaması Ocak’ta 8 C dir. Seferihisar Karakoç Kaplıcaları
Bütün bu tabii kaynakların herbiri, Seferihisar’da turizmin muhtelif türlerde ilerleme potansiyelinin defa yüksek olduğuna işaret etmektedir. Ürkmez Karakoç Kaplıcaları Kıyı ve deniz turizmi dışında, termal sular; kaplıca turizminin ya da henüz geniş ifadesiyle sıhhat turizminin, ormanlar, su kaynakları, dağlar, tepeler ise tabiata dayalı ekoturizmin eşi benzeri olmayan birer varlığıdır.
Gümüldür-Ürkmez arasında son zamanlarda Kısık ismi ile malum yarımada üstünde tespit edilen şehir, 12 İon kentinden biridir. Lebedos’un anakaradaki arazisi, Kolophon ve Teos’un topraklarıyla kesilmiştir.

 

Karakoç Kaplıcaları
Karakoç Kaplıcaları


Lebedos etrafı İon güçlerine kadar Karyalıların işgalinde kalmıştır. Şehrin ilk tesis yılllarına ilişkin bulgular yok ise de, zenginliği M.Ö. 7.yüzyıldan ardından bilinmektedir. Karakoç Kaplıcaları Şehir, M.Ö. 226’da Mısır firavunu II. Ptolemy doğrulusunda ele geçirilmiş, bu işgal 60 sene kadar sürmüştür.
Lebedos tarihinin en ehemmiyetli olaylarından bir tanesi de evvel Teos, ardından da Efes’ten kovulan ve bir müddet Myonnesos’da barınan Dionysos artistlerin en nihayetinde buraya yerleşmeleridir. Strabo’nun, Lebedos’ta her sene Dionysos haysiyetine festival ve yarışmalar düzenlendiğinden mahsetmesi; Dionysos artistlerinin bu kente kendisi geleneklerinin yanında tek canlılık getirdiğini de göstermektedir. Lebedos’ta şu zamana kadar hafriyat yapılmadığından açıkça görülen kalıntılar defa azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir